Victron Cyrix-ct 12/24V-120A intelligent battery combiner
Availability: In stock
Intelligent battery monitoring to prevent unwanted switching
(for Battery Combiners with multiple engage/disengage profiles, please see the Cyrix-i 400)
Protection against overheating (due to a long duration overload e.g.)
12/24 V auto ranging
The Cyrix-ct 12/24 automatically detects system voltage.
Prioritising the starter battery
Bidirectional voltage sensing and power supply from both batteries
In order to prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-ct 12/24 will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery) or 4 V (24 V battery).
Connection studs - M6, 13mm long bolts allow connection of more than one power cable